Razlika Između Zapošljavanja I Zapošljavanja

Sadržaj:

Video: Razlika Između Zapošljavanja I Zapošljavanja

Video: Razlika između virtualnog asistenta i zaposlenika 2024, Travanj
Anonim

Ključna razlika - zapošljavanje vs zapošljavanje

Zapošljavanje i zapošljavanje dva su vrlo važna aspekta upravljanja ljudskim resursima s obzirom na potencijalne zaposlenike za trenutne uloge na poslu. Razlika između ova dva pojma mnogima je nepoznata; prema tome, treba pravilno razlikovati. Ključna razlika između zapošljavanja i zapošljavanja je u tome što je zapošljavanje postupak pretraživanja potencijalnih kandidata s pravim vještinama i kvalifikacijama za zapošljavanje i poticanje da se prijave za posao u organizaciji, dok je zapošljavanje postupak pružanja mogućnosti zaposlenja odabranom zaposleniku za dogovorena naknada. Tvrtke uvijek pokušavaju privući najbolje moguće zaposlenike kako bi osigurale uspjeh svog poslovanja jer predan i kompetentan kadar zaposlenih može donijeti konkurentsku prednost.

SADRŽAJ

1. Pregled i ključna razlika

2. Što je zapošljavanje

3. Što je zapošljavanje

4. Usporedna usporedba - Regrutiranje i zapošljavanje u tabličnom obliku

5. Sažetak

Što je zapošljavanje?

Zapošljavanje je postupak traženja potencijalnih kandidata s pravim vještinama i kvalifikacijama za zapošljavanje i poticanje da se prijave za posao u organizaciji. Cilj zapošljavanja je pronaći pravu osobu koja ima sposobnost dodavanja vrijednosti organizaciji.

Zapošljavanje se može dogoditi kako iznutra, tako i izvana. Kada je slobodno mjesto u organizaciji, zaposlenici koji su već u organizaciji mogu se potaknuti da se prijave, pod uvjetom da imaju potrebne vještine i kvalifikacije. To štedi troškove na uključivanju zaposlenika (uključivanjem novog zaposlenika u organizaciju pripremom za novu ulogu) jer je zaposlenik već upoznat s vrijednostima organizacije. Dalje, to dovodi do povećane motivacije za sadašnje zaposlenike jer im to osigurava veći napredak u karijeri. Suprotno tome, vanjsko zapošljavanje prikladno je kada razina vještina i kvalifikacija potrebnih za upražnjeno radno mjesto trenutno nije dostupna u tvrtki.

Zapošljavanje je prvi korak dodavanja novih zaposlenika u organizaciju i provodi se oglašavanjem slobodnih mjesta na brojnim platformama, posebno u web izvorima. Oglasi bi trebali biti jasno organizirani i sadržavati sve zahtjeve za određenu ulogu kako bi privukli najprikladnije kandidate. Zapošljavanje je značajan trošak i kontinuirana je vježba; stoga nekim tvrtkama možda neće biti isplativo. Postoje agencije za zapošljavanje kojima tvrtke mogu prepustiti postupak zapošljavanja, a agencija za zapošljavanje naći će odgovarajuće potencijalne zaposlenike za tvrtku.

Razlika između zapošljavanja i zapošljavanja

Slika 01: Slobodna radna mjesta treba oglašavati kako bi se privukli novi zaposlenici.

Zapošljavanje je postupak pružanja mogućnosti zaposlenja odabranom zaposleniku uz dogovorenu naknadu. Nakon što se u procesu zapošljavanja zaprime životopisi i prijave potencijalnih zaposlenika, treba provesti strogo skeniranje kako bi se potencijalni zaposlenici ušli u uži izbor. Trebalo bi izvršiti preporuke i dovoljne provjere prošlosti kako bi se osiguralo da budući kandidat ispravno odgovara organizaciji. Nakon toga provode se razgovori koji obično uključuju razne testove poput probirnih testova i psihometrijskih testova. Ako je tvrtka zadovoljna načinom na koji je kandidat nastupio na intervjuima i testovima, dat će se ponuda za pridruživanje tvrtki.

Zapošljavanje zahtijeva od zaposlenika i tvrtke (poslodavca) da sklope ugovor, koji je 'ugovor o radu'. Sljedeći detalji moraju biti uključeni u opis posla.

  • Opis posla
  • Naknada i beneficije
  • Napusti politiku
  • Razdoblje zaposlenja
  • Izjave o povjerljivosti
  • Uvjeti raskida

Za razliku od postupka zapošljavanja, postupak zapošljavanja ne može se povjeriti vanjskoj strani jer su ugovori o radu i postupak zapošljavanja povjerljive prirode.

Slika 02: Razgovori za posao obavljaju se tijekom postupka zapošljavanja.

Koja je razlika između zapošljavanja i zapošljavanja?

Diff Article Sredina prije tablice

Zapošljavanje vs zapošljavanje

Zapošljavanje je postupak pretraživanja potencijalnih kandidata s pravim vještinama i kvalifikacijama za zapošljavanje i poticanje da se prijave za posao u organizaciji. Zapošljavanje je postupak pružanja mogućnosti zaposlenja odabranom zaposleniku uz dogovorenu naknadu.
Narudžba
Zapošljavanje je početni postupak dobivanja novih zaposlenika. Zapošljavanje je završni postupak koji se odvija nakon zapošljavanja.
Vrijeme i resursi
Vrijeme i resursi utrošeni po potencijalnom zaposleniku u ocjenjivanju prijava i životopisa ograničeni su prilikom zapošljavanja. Zapošljavanje zahtijeva produženo vrijeme i resurse po potencijalnom zaposleniku.

Sažetak - Zapošljavanje vs zapošljavanje

Razlika između zapošljavanja i zapošljavanja diskretna je kada su oba dva koraka u procesu dobivanja novog ljudskog kapitala za organizaciju. Zapošljavanje je početni korak procesa nakon kojeg slijedi zapošljavanje. Oba su aspekta od vitalnog značaja i treba izdvojiti potrebno vrijeme i resurse kako bi se osiguralo odabir najboljih mogućih zaposlenika. Procesom zapošljavanja i zapošljavanja treba se baviti iskusno rukovodeće osoblje koje ima dovoljno iskustva u provođenju takvog postupka.

Preuzmite PDF verziju Regrutiranja vs zapošljavanja

Možete preuzeti PDF verziju ovog članka i koristiti je u izvanmrežne svrhe prema napomenama o navodima. Ovdje preuzmite PDF verziju. Razlika između zapošljavanja i zapošljavanja.